Sertaç Yerlikaya
speaker
Sertaç Yerlikaya

Direktör | Türkiye Açık Kaynak Platformu ve 42 Okulları

Sertaç Yerlikaya, danışmanlıktan telekomünikasyona, hızlı tüketim ürünlerinden üretime ve akademiye farklı sektörlerde geniş deneyime sahip deneyimli bir teknoloji stratejisti ve dijital dönüşüm uzmanıdır. Sertaç Yerlikaya, 2019 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Milli Teknoloji Hamlesi” stratejisi ve yol haritalarının geliştirilmesi konularında çalışmak üzere strateji danışmanı olarak TÜBİTAK’ta görevlendirilmiştir. 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi , Mobilite Araç ve Teknolojileri Stratejisi, 5G ve Ötesi Teknolojilerde Dikey Sektörler Yol Haritası, Sanayinin Dijital Dönüşümü Yol Haritası çalışmalarında yürütücü olarak görev almıştır.

Bakan Yardımcısı Danışmanı olan Sertaç Yerlikaya, aynı zamanda, Dünya Ekonomik Formu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası tarafından kurulan Türkiye 4. Sanayi Devrimi Merkezi’nin Yönlendirme Kurulu Üyesi, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu Başkan Yardımcısıdır.

2023 stratejisinin öncül projelerinden olan “Türkiye Açık Kaynak Platformu”nun açık kaynak projelerin özel sektör, kamu, stk, üniversiteler ve topluluklar ortaklığında geliştirilmesi ve yeni nesil 42 yazılım okullarının kurulması projesinin de yöneticiliğini yapmaktadır. Sertaç Yerlikaya bu rolü ile Microsoft’un KAGİDER ve Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiği Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasında "Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Lider" ödülüne layık görülmüştür.

Bu görevlerinden önce perakendecilikten telekoma, hızlı tüketim ürünlerinden danışmanlığa farklı sektörlerde deneyim sahibi olmuştur. Özel bir şirkette Afrika ve Ortadoğu’da geniş bir coğrafyadan sorumlu, Strateji Planlama Yöneticisi olarak çalışmıştır. Daha sonra bir telekom şirketinde Strateji Planlama ve İş Geliştirme Müdürü olmuştur. Türkiye’nin ilk online fotokitap servisi olan Afillikitap.com’un kurucusudur.

Evli ve Kaya adında merakla öğrenmekten keyif alan bir oğlu vardır. Türkiye’nin kadın ve gençlerinin güçlendirilmesi ve rehberlik ağlarında aktif olarak yer almaktadır.