speaker
Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

1970 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğdu. Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan sonra KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandı. Bir süre sonra kaydını Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi İşletme bölümüne aldırdı. KKTC’de iki yıllık eğitimin ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’ne yatay geçiş yaptı ve 1994 yılında mezun oldu. Sonrasında İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi aldı.

1992 yılında inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde iş hayatına başladı. Bu şirkette Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı.

Eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile 1995 yılında evlendi. 1997’de ilk oğulları Mehmet Selim, 2005’te ortanca çocukları Semih ve 2011’de kızları Beren dünyaya geldi.

Aktif siyaset hayatına 2008 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olarak başladı. 2009 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu. Aynı yıl CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na seçildi. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı oldu. Yüzde 50,83 oy ile Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildi. 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı oldu. 31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimlerin sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın itirazları neticesiyle gerçekleştirilen yeniden sayım işlemlerinin tamamlanmasıyla 17 Nisan 2019 tarihinde mazbatasını alarak göreve başladı. YSK’nın 6 Mayıs 2019 tarihinde aldığı kararla mazbatası iptal edildi ve 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri yenilendi. 23 Haziran’da gerçekleşen seçimlerde oyların %54,21’ini alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatasını alarak göreve başladı. O tarihten bu yana adil, yeşil ve yaratıcı bir İstanbul için çalışmalarını sürdürüyor.