Alp Sezginsoy
speaker
Alp Sezginsoy

Kurucu | Expertera & Dojo Talent

Türkiye’nin ilk ve tek on-demand uzmanlık platformu olan Expertera’nın kurucusu. Kariyerine gezgin olarak başladı, uluslararası borsalarda trader olarak devam etti. Fransa’da master’ını tamamladıktan sonra 6 yıl yurtdışında yaşadı. Hindistan, Romanya, Şili gibi ülkelerde Deutsche Bank, UBS gibi önde gelen yatırım banka ve kurumları ile danışman olarak çalıştı, global yatırım araştırma merkezlerini kurdu. Kaynakların paylaşılarak kullanıldığı on-demand ekonomi ile ilk kez 2011 yılında Deutsche Bank adına AirBnb’yi araştırırken tanıştı. Paylaşım ekonomisinin ve dijital devrimin; bilgi, uzmanlık ve çalışma biçimleri üzerinde yapacağı etkiyi öngörerek esnek iş gücü hizmetleri sağlamak için bir veri tabanı kurmaya karar verdi. 2012 yılında Türkiye’ye döndü, Beşiktaş’taki evinin odasında Expertera’yı kurdu. Dünyanın en önde gelen büyük firmalarından start-uplara kadar geniş bir yelpazede firmaların kendi ihtiyacı kadar günlük/ saatlik biçimde; esnek olarak uzmanlığa ulaşmasını sağlayan Expertera, global anlaşmalarla birlikte 100.000’e yakın uzmana ulaştı. TOBB ve Endeavor tarafından Türkiye’nin Yeni Nesil 100 Firması arasında gösterilen girişim, Garanti BBVA Partners ve İtüGate programına seçildi, Türkiye’nin en büyük yazılım ve yapay zeka üreticisi Etiya’yı teknoloji yatırımcısı olarak aldı. Alp Sezginsoy 2017’de TedxReset konusmasında İş’ in Geleceği, Yeni Organizasyonlar ve Yeni Çalışma Şekilleri üzerine yaptığı konuşmanın gördüğü ilgi sonrası, 2018’de dijital devrimin ve Sanayi 4.0’ın yeni çalışma şekilleri, ve insan odaklı felsefesini anlatan ‘İşin Geleceği Platformu’nu kurdu.

Türkiye ve Dünyadan önde gelen kurum, girişim, fikir liderleri, üniversitelerinin desteği ve uluslararası konuşmacılarla Türkiye’nin ilk ve Avrupa’nın en büyük ‘Future of Work’ etkinliğini gerçekleştirdi ve 2000’den fazla katılımcıya ulaştı. Future of Work Zirvesi'nin üçüncüsü bu sene 54 konuşmacı, 43 farklı oturumla Türkiye'nin ilk çok sahneli dijital etkinliği olarak global bir online etkinlik platformu üzerinden gerçekleşti. Bununla beraber Koç Üniversitesi ile birlikte Future Skills Fest’i düzenledi.

Şu an Alp, Fortune 500 şirketlerine Geleceğin Çevik İş Gücünü inşa etmelerinde danışmanlık yapıyor. Dünyada bu konuda en önde gelen uzmanlarla birlikte çalışıyor, eğitimler ve konuşmalar veriyor. Bölgede ise ekibiyle birlikte Future of Work devriminin öncüsü ve sözcüsü oldu. ‘Bilinçli Girişimcilik’e inanan Alp, aynı zamanda Kolektif Kozmos’un da kurucusu ve kendi geleceğini, birleştirici teknolojiler, doğa ve doğal sağlık & spiritüel alanlarda çalışarak geçirmeyi hedefliyor. ‘Gelecek için Uzmanlık’ Projesi ile Expertera platformu uzmanları ve TEMA Vakfı’nı bir araya getirerek birlikte binlerce ağaç dikilmesine önayak oldu. Oyunsuz bir dünya düşünemiyor, poker ve briç sampiyonlukları var, sörf yapıyor, Kese isimli müzik grubuyla davul çalıyor.